ZÁvody psích spřežení v Zásadě

O víkendu 21. - 22.2.2015 se na úpatí Jizerských hor v městysu Zásada konaly závody psích spřežení Zásadský Sprint/Mid. Pořadatelům se po dvou letech, kdy závody překazila teplá zima bez sněhu, podařilo letos využít slabé sněhové pokrývky. Na místa, kde sníh chyběl, bylo navezeno celkem 17 návěsů sněhu z blízkého okolí. Připraven byl tak okruh dlouhý celkem 15 kilometrů v celé své délce upravený rolbou. "Na první pohled to nevypadá, ale na trati pomáhalo celkem osmdesát lidí. Obrovský dík patří lidem ze Ski areálu Zásada, kteří s přípravami trati pomáhali a poskytli nám skútr i rolbu. Bez nich by se závody neuskutečnily." poděkoval ředitel závodu Miroslav Princ všem, kteří se na víkendovém podniku podíleli. Jejich snahu nakonec ocenili jak diváci, tak i samotní závodníci.

Závodníci absolvovali různé délky tratě podle rozdělení do jednotlivých kategorií - 9km, 15km, 29km. Celkové převýšení jednoho okruhu dosáhlo 450 metrů (nejdelší trať se skládala ze dvou takových okruhů). Celá trať byla naprosto bezpečná a to i v úsecích největšího stoupání (23%) a klesání (28%). Účastníci si trať velice pochvalovali a často byla slyšet chvála pořadatelů, že i v takových podmínkách dokázali připravit kvalitní povrch.

Na závody se přihlásilo celkem 19 závodníků, kteří byli rozděleni do osmi kategorií podle počtu psů a typu sportovního náčiní. K vidění byli závodníci na lyžích s jedním nebo dvěma psy - skijöring a se saněmi do kterých bylo zapřaženo 2 až 8 psů. Diváci si mohli prohlédnout celou řadu závodních plemen od sibiřských husky, samojedů, českých horských psů přes aljašské husky, evropské saňové psy až po netradiční dvojici československých vlčáků připomínajících spíše vlky. Nižší účast byla způsobena nejistotou, zda se závody podaří uspořádat, souběhem termínu konání s probíhajícím mistrovstvím světa v německém Bernau a přesunem mistrovství ČR v kategorii B ze zrušených závodů do stejného termínu.

Prezentace probíhala již od pátku na fotbalovém stadionu, kde byla pro závodníky připravena plocha pro parkování vozidel a venčení psů - tzv. stakeout. Na vedlejším pozemku pak bylo připraveno dostatečně velké parkoviště pro diváky. Původní plán umístit nejatraktivnější část do prostoru fotbalového stadionu musel být pro nedostatek sněhu pozměněn a tak start a cíl byl posunut o 400 metrů dále na louku u obecné školy, která poskytla potřebné zázemí. Přesun způsobil nutnost vyřešit řadu technických věcí, které by stadion automaticky nabídl - přesun stánků s občerstvením, nutnost prostor startu a cíle ozvučit, zajištění toalet, přesun závodníků a jejich psích spřežení do místa startu a zpět. Toto vše se pořadatelům podařilo zajistit. Odměnou za to byl pak nádherný výhled na louky nad obcí Zásada, kde byla připravena větší část trati závodu a možnost sledovat závodníky jak se po ní pohybují.

Po oba dny, kdy se závody konaly se na účastníky a jejich čtyřnohé kamarády přišlo podívat větší množství návštěvníků z blízkého i vzdáleného okolí. Startovní a cílový koridor byl tak lemován diváky (podle televizní reportáže jich bylo až jeden tisíc), kteří připravili svým povzbuzováním důstojnou kulisu a kteří se velice zajímali o tento u nás nepříliš známý druh sportu. S povděkem kvitovali informace o jednotlivých závodnících, jejich psech, vybavení či způsobu života s touto zálibou, kterých se jim dostalo od vynikajícího fundovaného komentátora, který sám tento sport provozuje a který se zúčastnil mnoha vrcholových závodů u nás i v zahraničí. Velice zajímavá byla i jeho sobotní přednáška o účasti na desetidenním francouzském závodu La Grande Odyssée Savoie Mont Blanc s celkovou délkou 900 kilometrů.

Při nedělním závěrečném vyhodnocení pak závodníci obdrželi medaile a poháry a hodnotné dary od sponzorů závodu - Hygotrend, Hill's, Pivovar Svijany, Preciosa. Často padala otázka o budoucnosti závodů a předběžný příslib účasti pro příští rok. Odpověď byla poměrně jednoduchá - Letošním
ročníkem pořadatelé ukázali, že jsou připraveni závod připravit i za složitých podmínek a tak záleží jen na dostatečné sněhové nadílce, aby se letošní úspěšný
ročník mohl zopakovat a ještě vylepšit.